Strata dokladov v Prahe - čo robiť?

Autor: Lukáš Chládek | 22.9.2014 o 16:26 | (upravené 22.9.2014 o 17:10) Karma článku: 8,67 | Prečítané:  2489x

Tento víkend som kombináciou nepozornosti a "šikovnosti" pražských zlodejov prišiel o všetky doklady. Kľúče, batoh a ďalšie odcudzené veci už boli len "čerešničkou na torte". Článok Vám pomôže, pokiaľ sa, nedajbože, dostanete do podobnej situácie aj Vy alebo Vaši blízki. 

    1) Okamžité jednanie

Občiansky preukaz je najdôležitejším dokladom, ktorý pri pobyte v ČR vlastníte. Bez neho nemáte možnosť vybaviť žiadny iný doklad. Vychádzajme z predpokladu, že v Čechách nemáte trvalý pobyt. V takom prípade musíte stratu nahlásiť. 

Napadla Vás návšteva policajnej stanice? Mňa taktiež, ale nepochodil som. 

Z mestskej polície ma odkázali na štátnu políciu. Tam ma odkázali na Slovenskú ambasádu. 

Na ambasáde sa Vás budú pýtať, či Vám polícia vydala Protokol o strate/odcudzení dokladu. Ten som ja, bohužiaľ, neobdržal a postupom policajta bol iba zápis mojich údajov na "zdrap" papiera. Protokol mi vydaný nebol, tým pádom nemám istotu, či je tento doklad evidovaný ako odcudzený. 

Pracovníčka ambasády ma však uistila, že tým, že u nich nahlasujem odcudzenie a žiadam nový doklad, je tento doklad evidovaný ako odcudzený. 

V Prahe sídli ambasáda na adrese Pelléova 12, 16000 Praha 6. Dostanete sa tam pešo z metro stanice Hradčanská. Odporúčam tam byť už na ôsmu. Otvárajú o pol deviatej a úradujú do obeda. Štandardom sú niekoľkometrové fronty a minimálne hodinové čakanie. 

Pokiaľ ste stratili skutočne všetko, čo by dokazovalo Vašu totožnosť, budete vyzvaní, aby ste doložili originál rodného listu. Ten zrejme nikto nenosí len tak po "vačkoch" a máte ho teda uschovaný niekde v bezpečí. Ak rodný list nemáte, budete sa musieť zastaviť na matričnom úrade v mieste Vášho bydliska. 

Inak občiansky preukaz vybavíte cez ambasádu na diaľku, vďaka čomu nemusíte rezervovať lístky na vlak. 

Mne ho poslala expresne mama (ďakujem, mami...:) ). 

 

    2) Späť na ambasádu

Teraz už máte rodný list a vraciate sa na ambasádu. Po jeho predložení Vám bude vystavený náhradný doklad totožnosti, ktorý stráca platnosť ihneď po doručení nového. Platí sa vopred a na občiansky si nachystajte cca. 800 Kč. Ak ste stratili aj vodičák, pridajte ďalších 400 Kč. 

Nový občiansky preukaz si vyzdvihnete v priebehu 4 týždňov. Mali by Vás kontaktovať.

 

    3) Platobná karta

Platobnú kartu zablokujte ihneď po jej odcudzení. Dá sa to spraviť jednoducho prostredníctvom internet bankingu. Ak sa Vám to nedarí, kontaktujte infolinku. Kartu môže použiť ktokoľvek na nákup cez internet. Stačia mu údaje z Vašej karty, preto nečakajte, či sa náhodou nenájde. Za vystavenie novej by ste mali platiť pár korún, ale vydajú Vám ju až vtedy, keď budete mať aspoň dočasný OP. 

Dúfam, že si máte kde požičať, pretože v prípade zablokovania karty nemáte bez dokladu možnosť s účtom narábať. 

 

    4) Karta zdravotnej poisťovne

Nakoľko som už poistený v Čechách, netuším, aký je postup pri vybavovaní kartiet slovenských poisťovní. Česká poisťovňa kartu vydá iba s dokladom totožnosti, ale môže byť aj náhradný (ten z ambasády). 

Pokiaľ sa ale v najbližších dňoch nechystáte k lekárovi, kartička nie je až taká dôležitá a môžete ju vybaviť aj o niečo neskôr, i keď riziko náhleho úrazu je prítomné stále. 

 

    5) OpenCard - platí pre Prahu

Kartu OpenCard Vám vydajú na pobočke na Jungmannovej 31, Praha 1 (metro Mústek). Opäť Vám ju vydajú iba s náhradným dokladom totožnosti. Do tej doby budete musieť pár dní cestovať na lístky. 

 

-------------------------------------------------------------------

To je všetko z dokladov, ktoré budem vybavovať ja. Do diskusie pokojne pridajte ďalšie skúsenosti a prípadné postupy. 

Zároveň všetkých turistov aj domácich upozorňujem na stále sa zvyšujúcu kriminalitu v pražskej verejnej doprave a na nie veľmi prívetivý prístup českej štátnej polície. Heslo majú vznešené, skutočnosť mu však nie vždy zodpovedá. 

Prioritou ostáva nahlásiť každú stratu či odcudzenie čo najskôr a v žiadnom prípade nič neodkladať. Na občiansky pokojne dostanete pokutu, pretože revízor ho neskúma, iba strojovo odpisuje údaje. 

Na platobnú kartu môže zlodej pokojne nakupovať a Vy tak môžete po prihlásení sa na e-konto dostať nepríjemný šok. 

Nenoste pri sebe doklady, ktoré nepotrebujete. Ak práve nie ste autom, vodičák nechajte v šuflíku. Stačí Vám OP, ZP, prípadne bankomatová karta. 

 

Takmer som zabudol. Pokiaľ by bol zlodej taký zhovievavý, že by sa uspokojil len s cennými vecami a zvyšok odhodil, odporúčam navštíviť aj straty a nálezy. Sídlo je na ulici Karolíny Světlé 5, Praha 1 (neďaleko národného divadla). Veci sa tam zvážajú každú stredu, informovať sa preto choďte najbližší štvrtok od incidentu. 

--------------------------------------------------------------

Ďakujem za prečítanie, klik na karmu a zanechanie komentára

Lukáš Chládek

----------------------------------------------------------------------

ZDROJ FOTOGRAFIE: Internet

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súdy v Trenčíne odmietajú riešiť Galkovu kauzu odpočúvania

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016. Najvyšší súd mu teraz prikázal konať.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.

AUTO

Anketa o Svetové auto roka 2018 sa ponesie v znamení SUV

Posledný ročník vyhral Jaguar F-Pace.


Už ste čítali?